تهران، تهران
09900901926

vlan چیست ؛ آموزش vlan بندی در سوئیچ سیسکو به همراه ویدئو

vlan چیست ؛ آموزش vlan بندی در سوئیچ سیسکو به همراه ویدئو

در طراحی و پیاده سازی شبکه ها ، موارد زیادی اهمیت دارند. یکی از این موارد استفاده و مدیریت از VLAN ها می باشند تا بتوانیم شبکه‌های سازمانی را به بهترین شکل مدیریت کنیم.در این مقاله قصد داریم در رابطه با اینکه vlan چیست و چطور می توان آن را ایجاد و مدیریت کرد و همچنین آموزش VLAN بندی در سوئیچ سیسکو آشنا شویم.

پیچیدگی شبکه های یک سازمان روز به روز بیشتر می شوند و هرچه تعداد کلاینت های متصل به یک شبکه بیشتر شوند مدیریت و نظارت آنها سخت تر می شود. یکی از راه های مدیریت اینگونه شبکه ها تقسیم آن به زیرمجموعه های کوچک تری می باشد تا مدیریت و نظارت ساده تر گردد.

vlan چیست ؟

VLAN مخفف Virtual LAN می باشد. در حقیقت VLAN به گروه بندی کلاینت ها به گروه های کوچک تر گفته می شود و شبکه ما را به زیرمجموعه های کوچک تری تبدیل می کند. این گروه بندی به هدف مدیریت و نظارت ساده تر شبکه و در برخی از موارد بالا بردن امنیت آن انجام می گردد.

البته VLAN بندی محدود به شبکه‌های محلی و سوییچ‌ها نیست و این امکان وجود دارد که شبکه‌های بزرگ‌تر مجازی را نیز با هدف مدیریت دقیق ترافیک به گروه‌های منطقی مختلفی تقسیم کرد. این مکانیزم گروه‌بندی که VXLAN نام دارد ، به معنای شبکه محلی گسترش‌پذیر مجازی می باشد و منعطف‌تر از VLAN است، زیرا با محدودیت ۴۰۹۶ زیرشبکه روبرو نیست و مدیر شبکه می‌تواند به هر تعدادی که نیاز دارد شبکه منطقی مجازی پیاده‌سازی کند.

به وسیله ایجاد VLAN، می توان شبکه ای کاملاً مستقل ایجاد کرد که Broadcast Domain خود را داشته باشد و فریم ها تنها داخل خود VLAN رد و بدل شوند. ترافیک به گونه ای تفکیک خواهد شد که گویی شبکه ای مجزا با کابل و سوئیچ مستقل، یک LAN جداگانه ای را تشکیل داده است.

تجهیزات مورد نیاز برای شروع VLAN بندی

در ادامه سوال vlan چیست ، این موضوع مطرح می شود که به چه تجهیزاتی برای ایجاد آن نیاز داریم.

سوئیچ مدیریتی : مهم ترین عامل برای ایجاد VLAN در شبکه سوئیچ مدیریتی می باشد. این سوئیچ ها که قابلیت تجمیع پورت و ترانک را دارند به ما کمک می کنند که در شبکه خود VLAN را پیاده سازی کنیم.

یکی از دلایلی که همیشه توصیه می شود هنگام پیاده سازی زیرساخت شبکه و خرید تجهیزات ، به مشخصات سوئیچ خود توجه فرمائید این است که قابلیت مقیاس پذیری در شبکه شما حفظ گردد. برای مثال در صورتیکه از یک سوئیچ غیرمدیریتی استفاده می کردید ، امکان ایجاد VLAN برای شما وجود نداشت. هر یک از پورت های سوئیچ را می توان در دو حالت دسترسی (ACCESS) و یا ترانک (TRUNK) قرار دارد :

پورت دسترسی امکان برقراری ارتباط با یک شبکه VLAN را فراهم می‌کند. این نوع رابط‌ها روی پورت‌های متصل به تجهیزات شبکه از طریق کارت شبکه پیکربندی می‌شوند.

رابط ترانک امکان متصل کردن سوییچ‌ها به یکدیگر را فراهم می‌کند که امکان هدایت ترافیک شبکه به سمت چند شبکه VLAN را فراهم می‌کنند.

پشتیبانی سوئیچ از پروتکل های VLAN : یکی دیگر از موارد مهمی که نیاز است در سوئیچ خود در نظر بگیریم این مورد است که پروتکل های dot1q و isl که لازمه های ارتباطات VLAN است را داشته باشد.علاوه بر این یک شبکه محلی مجازی را می‌توان به شکل ایستا یا پویا پیاده سازی کرد. مدل ایستا مبتنی بر پورت است و مدل پویا از طریق نرم‌افزار انجام می‌شود و از استاندارد IEEE 802.1Q استفاده می‌کند.

ایجاد VLAN در سوئیچ سیسکو

در این لینک می توانید ویدیو این بخش را مشاهده فرمائید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به پاسخ سوال vlan چیست بپردازیم ، تجیهزات مورد نیاز آن را شرح دهیم و آموزش ایجاد آن در سوئیچ های سیسکو را قرار دهیم.

در صورتی که سوالی دارید، یا اطلاعات بیشتری نیاز دارید، حتماً از طریق بخش نظرات به ما اطلاع دهید تا بتوانیم بهتر شما را راهنمایی کنیم.برای دریافت مشاوره رایگان در رابطه با خدمات شبکه و زیرساخت هم می توانید با شماره 09900901926 و یا مشاوره آنلاین در تماس باشید.کارشناسان ما میزبان صدای گرمتان هستند.

نوشته های مرتبط
1 دیدگاه
علیرضا

سلام وقتتون بخیر
ممنون بابت زحمت ای که برای تهیه نوشته کشیدید

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *